CANON dünyanın en geniş açılı 2/3 4K taşınabilir yayıncılık lensini üretti: CJ12ex4.3B

Canon bugün ( 25 Ağustos 2015 ) 2/3” taşınabilir 4K zum lensiyle dünyanın en uzun odak uzunluğuna sahip olan yeni CJ12ex4.3B lens modelini tanıttı. İnanılmaz 4,3mm’lik değeriyle bu model, spor ve haber çekimleri dahil olmak üzere röportaj veya canlı yayın için tasarlandı. Canon’un 2/3” sensörlü 4K kameralar için 4K yayıncılık lensi serisini daha da destekleyen bu çok yönlü lens hem kapalı hem de açık alan çekimleri için optimize edilmiştir ve aralarında sportif etkinlikler, canlı yayın, televizyon dizileri ve ticari reklamlar olmak üzere birçok uygulamayı desteklemektedir.

Olağanüstü 4K optik performansı
Canon’un optik tasarımdaki ve geliştirilmiş teknolojilerdeki ünlü mirasından yararlanan CJ12ex4.3B, 12x optik zum menzilinin tamamında olağanüstü 4K görüntü kalitesi sunar. Farklı çekim ortamlarına çabucak uyum sağlama özgürlüğü sunan bu yeni lens, çekim yapanların karelerinde merkezden kenara birinci sınıf görüntü kalitesi elde ederken, 4,3mm ultra geniş açıdan yakın plan çekime geçebilmelerini sağlar. Dahili 2x katlama çok daha geniş odak erişimi elde edilmesini sağlarken 4K optik performansı korur.

Görüntülerde netliği ve yüksek kontrastı daha da artırmak için CJ12ex4.3B modelinde Canon’un uzman kaplamalarıyla birlikte daha fazla florin ve UD cam bileşimi kullanılmıştır, sonuç olarak ışık lekeleri ve mercek parlamaları üzerinde olağanüstü bir denetim kurulmuştur. Yeni üç gruplu dahili odaklanma sistemi, odak kesintilerini de azaltır.

Olağanüstü taşınabilirlik ve esnek operasyon
Yepyeni bir tasarıma sahip olan CJ12ex4.3B kompakt ve hafiftir; sadece 2,1kg ağırlığıyla 2/3” HD lensle benzer boyuta ve ağırlığa sahiptir. Haber muhabirlerinin klasik tarzı olan omuzda çekim için ideal olan bu lens, hareket halinde kolayca kullanılabilir ve ergonomik tasarımı ve sapı sayesinde uzun süre rahatsızlık yaratmadan taşınabilir. Lenste ayrıca mevcut HD zum/odak kontrolörleriyle kolayca entegre edilebilmesi için üç adet 20 pim konektör de vardır. Lens böylelikle bir harici sanal operasyon sistemine de doğrudan bağlanabilir.

Dijital Sürücü Ünitesine sahip olan CJ12ex4.3B’nin sunduğu geliştirilmiş kullanım sayesinde kullanıcılar odak ve iris ayarlarına ek olarak tekrarlanabilir zum konumları ve hızlarını da seçme özgürlüğüne sahip olur. Dijital Sürücü Ünitesine entegre edilen 16 bit mutlak değerli enkoder, operatörlerin herhangi bir başlatma işlemi yapmaları gerekmeden, kameranın anında çekime başlamalarını sağlar. Bu işlev, aksiyonun çok kısa süre içinde başlayıp bittiği haber ve vahşi yaşam fotoğrafçıları için idealdir. Dijital Sürücü Ünitesine entegre edilen bir dijital ekran da, 2/3” HD lenslerde olduğu gibi, önemli işlevleri kurmayı, gözden geçirmeyi ve ayarlamayı kolaylaştırır.

CJ12ex4.3B – temel özellikler:
• 12x zumla 4K çözünürlüklü 2/3” taşınabilir geniş açı lensi
• Geniş açı ucunda olağanüstü 4,3mm odak uzunluğu 52mm’ye kadar genişler (2x katlama ile 104mm’ye kadar)
• 2/3” 4K uyumlu kamera ile kullanıldığında görüntünün her yanında olağanüstü optik performans
• HD lenslerde olduğu gibi 4K kaliteyi hafif tasarım ve kompakt boyutla birleştirerek rahat omuzda çekim imkanı sunar.
• Dahili 2x katlama kullanıldığında bile kesintisiz 4K performans
• Onaylı, yüksek kaliteli 16 bit enkoder zumlama, odak ve iris ayarında bilgi alımında çok hassastır ve başlatma anından itibaren bozulma düzeltmesi desteği sunar.
• 3 adet 20 pim konektör sayesinde mevcut Canon HD lens aksesuarları ve sanal sistemleriyle hiçbir sorun yaşamadan kullanılabilir.